Firma v zahraničí je dobré řešení, pokud je dobře promyšlené. Každý podnik je jiný, stejně jako očekávání samotných podnikatelů. Někteří se při výběru země, ve které budou působit, řídí daňovými úlevami, jiní nízkými provozními náklady nebo novým trhem. Neexistuje žádná univerzální země, která by byla nejlepší pro všechny. Existují však určitá pravidla a kritéria, která mohou toto rozhodnutí rozhodně usnadnit, a my se o ně dnes chceme podělit.
1. Vyberte si zemi, kam můžete volně cestovat
Nedávná situace související s pandemií jasně ukázala, že poloha země, ve které je společnost registrována, je velmi důležitá, zejména za předpokladu, že na jejím území budete skutečně podnikat. Pozastavené a zrušené lety mohou efektivně ztížit nebo dokonce znemožnit cestu do dané země. Proto je při výběru správného místa pro podnikání tak důležité věnovat pozornost tomu, zda je dosažitelná např. po zemi. Není nic horšího, než když nemůžete kvůli omezením řídit své podnikání. To způsobuje měřitelné finanční ztráty. Mnoho zemí, které během pandemie uzavřely své hranice, stále umožňovalo vstup podnikatelům, kteří tam provozují své podnikání.
2. Ověřte si, kde můžete online vyřídit většinu úředních záležitostí
Za prvé je to rychlejší a za druhé se můžete soustředit na to, co je opravdu důležité, tedy na rozvoj vašeho podnikání. Byrokracie, nám známá zejména z tuzemského trhu, dokáže účinně blokovat a odrazovat od akce. Tuny papírů, razítek, fronty na úřadech jsou velkou výzvou, která je nejen časově náročná, ale může také zatížit vaše nervy, o to víc, pokud jste v jiné zemi a jazyce. Pokud v dané zemi stále dominují papírové dokumenty, je to známka toho, že provozování firmy tam bude dražší, už jen kvůli jejich častému zasílání do zahraničí. Pozor také na to, zda úřady obsluhují žadatele v angličtině. Jazykové bariéry lze vždy překonat, například používáním překladatelů, ale to znamená dodatečné náklady.
3. Zjistěte, zda je země otevřena zahraničním podnikatelům
Při výběru země registrace společnosti zkontrolujte, kdy může počítat s podporou ve vývoji. Hovoříme o daňových úlevách, speciálních ekonomických zónách nebo specializovaných investičních programech. Mnoho zemí nabízí řadu pobídek pro společnosti, které působí například v oblasti nových technologií. Ale to není všechno. Vstřícný přístup úřadů staví k podnikatelům především jako k partnerům, nikoli jako k podvodníkům. To má velký význam například v případě kontroly. Pokud daná země skutečně investuje a podporuje zahraniční investory, tak v případě nesrovnalostí si úřady vyžádají chybějící informace nebo je prostě pozvou na pohovor.
4. Ujistěte se, že vaše podnikání nevyžaduje licence nebo povolení
Podnikatelé se často mylně domnívají, že pokud není v Česku pro danou činnost vyžadován licence, živnostenský list, nebude vyžadován ani v zahraničí. Než se tedy rozhodnete otevřít společnost v jiné zemi , pečlivě si ověřte, zda se na ni nevztahují zvláštní povolení nebo pojištění. To je důležité, protože to zvyšuje náklady na zahájení podnikání a může výrazně zpozdit jeho fungování na daném trhu. Může se také stát opačně, že oblast činnosti regulovaná v Polsku nevyžaduje licence nebo povolení v jiných zemích.
5. Vyberte si správnou firemní strukturu v zahraničí
Pokud chcete přestěhovat samostatnou společnost do zahraničí, vezměte prosím na vědomí, že bez fyzické přítomnosti v této zemi může být činnost považována za falešnou, což může být nákladné. Dozvíte se to při první kontrole Finančního úřadu a Sociální pojišťovny. Řešením je skutečně se na venkov přestěhovat a udělat z něj střed svých životních zájmů. Jinak je to proti základním principům mezinárodního daňového práva. Mezi podnikateli je nejčastěji volenou formou činnosti provozované v zahraničí ekvivalent společnosti s ručením omezeným, společnost má na rozdíl od fyzické osoby právní subjektivitu a její daňová rezidence může být odlišná od daňové rezidence jejích společníků.
6. Plánujte dlouhodobě
Při dobývání nových trhů se vyplatí plánovat nejen začátek podnikání, ale i jeho dlouhodobé fungování. V dobách „globální vesnice“ je registrace společnosti jen jednorázovou činností a teprve začátkem zahraniční aktivity. Mnohem důležitější je poskytovat společnosti pravidelný servis specialisty ( účetní , poradci ), kteří znají právní a daňový systém, a to jak místa registrace společnosti, tak i vašeho soukromého bydliště. Kontakt s nimi by měl být co nejrychlejší a dokumenty by jim měly být zasílány v pohodlné elektronické podobě.
7. Firma v Estonsku, firma na Slovensku nebo třeba firma v Gruzii
Vše záleží na tom, co přesně očekáváte. Společnost v Estonsku je zisková, pokud chcete reinvestovat prostředky na rozvoj podnikání. Do výplaty dividendy nemusíte platit CIT. Díky rozvinuté infrastruktuře je 99 % administrativních služeb v Estonsku dostupných online. Slovensko a Polsko budou dobrou volbou, pokud plánujete nákup auta na firmu – je snadné se tam dostat a můžete počítat s výraznými slevami. Společnost v Gruzii nebo Arménii bude vhodná pro ty, kteří chtějí vstoupit na kavkazský a ruský trh a cení si anonymity. Tyto země nejsou stranami Společného standardu výkaznictví, takže si automaticky nevyměňují bankovní informace s jinými zeměmi.