MHD je velmi praktický způsob dopravy po městě, který využívá většina z nás. Často máme pocit, že revizoři snad vůbec nejezdí a že nemá smysl kupovat si lístek, obzvláště teď, když se jízdné tak často zdražuje. Jet na černo se ale velmi často prodraží. Nikdy nevíte, kdy potkáte revizora a pokuty mohou být nepříjemně vysoké.
Co je jízda na černo?
Jízda na černo v MHD znamená cestování bez platného jízdného, což je nelegální a trestné. Jízdné musí být zaplaceno buď v předstihu, nebo v průběhu cesty, a to buď v automatech na zastávkách, v přepážkách nebo prostřednictvím mobilních aplikací. Některé dopravní podniky mají ve svých vozech nainstalované čtečky karet, které umožňují zaplatit jízdné jednoduše přiložením platební karty.
Jaké jsou sankce za jízdu na černo?
Sankce za jízdu na černo v MHD jsou určeny v zákoně o místních poplatcích za užívání veřejného prostranství. Každé město má trochu jiné výše pokut, ale vesměs platí, že za jízdu na černo vám hrozí:
- pokuta ve výši až 5 000 Kč jako fyzické osobě
- pokuta ve výši až 50 000 Kč jako právnické osobě
Když se rozhodnete pokutu nezaplatit, přijdou vám napřed upozornění a potom se začne částka velmi rychle zvyšovat. V krajních případech může dojít až k exekuci a odebrání majetku. Dávejte si proto pozor a pokuty plaťte vždy včas.
Jak se vyhnout sankcím?
Kromě utíkaní před revizory, které ne vždy vyjde, je jediná možnost (a ta nejrozumnější) prostě platit jízdné. Ušetřit na jízdném se dá i jinak, třeba nákupem jízdenek na delší časové období (týdenní, měsíční, roční…) nebo získáním slev za studium, vstupem do věrnostního programu… možností bývá opravdu hodně. Města také často nabízí dotace na jízdné pro své občany (například rezidenti města Brna mají nárok na slevu 1425 Kč na roční jízdenku, pokud řádně platí komunální odpad).