Dokážete se připravit na ztrátu zaměstnání? Ano. Podívejte se, jak si nastavit plán ztráty zaměstnání, abyste nebyli překvapením propuštěni.
Může se zdát, že tento záznam nyní není na místě. Máme nejnižší nezaměstnanost v historii, ve velkých městech se tento jev prakticky nevyskytuje, podnikatelé zoufale hledají lidi do práce a snižují měřítka na absurdní úroveň (sám jsem viděl oznámení: „Přijmu zedníky – možná být alkoholiky“). Na rozdíl od toho, co se zdá, je to ideální čas na vypracování akčního plánu pro případ ztráty zaměstnání . Toto jsou zákony ekonomiky: po stoupání vždy přijde pokles, což znamená, že dříve nebo později budeme čelit poklesu. Pak dojde k propouštění. Tentokrát vám řeknu, jak k věci přistupovat zodpovědně a prakticky, abyste se neprobudili s rukou v nočníku.
Nejprve si uvědomte, že se to může stát
Pokud máte skvělou práci, vyděláváte dobré peníze, oceňují vás nadřízení, tak samozřejmě nemáte důvod ve všem hledat díry. Užíváte si to, co máte teď, spřádáte plány do budoucna, propadnete se do víru konzumu, protože netušíte, že někdy skončí. Každý se ve své komfortní zóně cítí dobře a nerad ji opouští. Věřte však, že v této situaci je to nutné.
Odpočiňte si od svého idylického života a zkuste si představit, že za rok nebudete mít práci. Krize, krach, konflikt se šéfem, nemoc – důvodů může být mnoho. Najednou nemusíte vstávat za svítání, oblékat se do obleku nebo vůbec vycházet z domu, kromě nákupu nebo vyzvedávání dítěte ze školky. Zní to docela dobře, ale také nedostatek platu. Něco od prostředníka dostanete, ale určitě to nebude vyhovovat vašim potřebám. Začíná to být ošklivé, že?
Kardinální chybou většiny lidí je, že neanalyzují různé scénáře. Žijeme den za dnem. Když je dobře, je dobře. Pokud to bude špatné, začneme se bát. Takhle to ale nejde. Pokud předpokládáte, že dalších 20 nebo 30 let budete pracovat na stejném místě, na stále vyšších pozicích a váš plat nakonec dosáhne pěticiferných čísel, pak jste naivní.
I když máte vlastní firmu a daří se vám skvěle, nepočítejte s tím, že to tak bude navždy. Stačí maličkost, aby se situace otočila o 180°. Proto musíte mít plán. Udělejte to hned a začněte jej hned implementovat.
Finanční polštář
První krok, který by měl každý z nás udělat, je začít vytvářet finanční polštář . Jedná se o „posvátné peníze“ – takové, na které nelze sáhnout, dokud se nedostanete do slepé uličky.
Čím tlustší tento polštář bude, tím samozřejmě lépe. Minimální pohotovostní rozpočet by měl být ekvivalentem tří měsíčních platů. Optimum je šest platů a jen dvanáct platů rezervy vám zajistí skutečný psychický komfort. Proč pracuji se mzdami? Protože jde o to, že takový polštář umožní vaší rodině žít na současné úrovni, zatímco budete hledat novou práci. Jednoduše si zaplatíte vlastní mzdu z pohotovostního fondu.
Vytvořte si finanční polštář při každé příležitosti. Udělejte z toho svou prioritu. Pokud šetříte na auto, čtyřkolku nebo Macbook, odložte to. Koupíte si je jindy. Nyní je nejdůležitější finanční zabezpečení rodiny.
Ten den nastal
Přišel jsi o práci. Právě jsi dostal papír. Pokud vás chrání tříměsíční výpovědní lhůta, zkuste si se šéfem vybojovat okamžitou výpověď nebo dočerpání dovolené. Někdy to firmy navrhují samy, protože nechtějí, aby se propuštěný zaměstnanec nadále stýkal se zákazníky nebo třeba kradl důvěrné informace. Žádná povinnost pracovat ve výpovědní době (při zachování mzdy) je pro vás ideálním řešením, protože vám dává na tři měsíce klid, který můžete využít k intenzivnímu hledání nové práce nebo odpočinku.
Pokud stále musíte chodit do práce, nenechte si myslet na myšlenku „přeskočit“ své povinnosti. Váš šéf možná jen čeká na záminku, aby vám dal disciplinární prominutí, což by byla katastrofa. Pracujte, mějte hlavu skloněnou, dělejte přesně to, co potřebujete, a nic víc. Pamatujte, že byste za sebou nikdy neměli pálit mosty .
Někdy jim firmy při propouštění zaměstnanců nabízejí kratší výpovědní lhůtu výměnou za peněžní ekvivalent nebo ekvivalent za nevyčerpanou dovolenou . Je to také velmi dobré řešení – pokud šéf souhlasí s tím, že vám vyplatí tři platy (a možná i nějaký bonus), tak se slušně sbalte a jděte domů.
Pamatujte: Pokud ztratíte zaměstnání, zaregistrujte se jako nezaměstnaní. Není se za co stydět – máte na to plné právo. Díky tomu získáte nejen výhody, ale také si udržíte pojištění. Více se dozvíte v mém článku o dávkách, úlevách a školení pro nezaměstnané.
Co teď?
Máte za sebou první krok. Bohužel to nebylo vůbec to nejhorší. Zpočátku vás zmítají emoce, které vám nějakým způsobem umožňují udržet si ostrou mysl a plánovat velké věci. Rychle to přejde. Zhruba po týdnu se dostaví nepříjemný pocit beznaděje. Pozdní vstávání vás nebude bavit a představa, že vás někdo nechá (nebo nechá), bude naprosto depresivní. Existuje na to jediný lék: jednat .
Paradoxně, stát se nezaměstnaným je pro vás skvělou příležitostí. Nyní máte příležitost se o sebe postarat. Dělejte to, co jste vždy chtěli dělat, ale neměli jste na to čas. Životní výlet možná není nejlepší nápad (pokud nemáte velký airbag), ale vzdělání? Proč ne! Investujte do sebe. Získejte nové dovednosti, rozšiřte si znalosti, zvyšte svou konkurenceschopnost na trhu práce. Můžete se učit cizí jazyky zdarma . Můžete také studovat a navštěvovat online kurzy zdarma (nebo za malý poplatek) . Možná by to stálo za rebranding? Zeptejte se sami sebe, zda vás vaše současná práce uspokojuje. Chcete pokračovat v tom samém? Pokud ano, nevadí – hledejte práci ve společnostech s podobným profilem. Pokud ne, něco změňte.
Postarejte se také o svou formu. Nenechte se „sploštit“ sezením doma a sledováním snídaně u televize. Jezte zdravě, začněte cvičit. Dobrá fyzická kondice se přímo promítne do zlepšení psychického stavu.
Metoda malých kroků
Nedávejte si příliš ambiciózní cíle. Nemyslete si, že si za pár dní najdete další skvělou práci, protože to nemusí vyjít – tak proč se vzrušovat? Místo šíleného posílání životopisů si upřednostňujte. Zaměřte se na nabídky, které vás skutečně zajímají a umožní vám roztáhnout profesionální křídla. Ve svém rozvrhu si vyčleňte jeden nebo dva dny v týdnu, které budete věnovat výhradně hledání práce. Napsat opravdu dobrý životopis, třeba ho připravit ve formě videa nebo prezentace? Kreativita má svou cenu.
Postarejte se také o všední záležitosti. Opravte chyby doma, věnujte více času svým dětem, dohánějte knihy. Chovejte se, jako byste měli práci : vstávejte brzy, choďte spát pozdě, nenechte se nudit. Díky tomu nevypadnete z rytmu.
Snížení výdajů
Finanční polštář má rodině zaručit udržení současné životní úrovně. To neznamená, že musíte utrácet peníze. Je zřejmé, že bez stálého zdroje příjmů je třeba šetřit výdaje.
Vzdejte se toho, co není pro váš život nezbytné a stojí hodně. Zkuste méně používat auto, vařte si doma, místo nakupování v lahůdkářství se podívejte do místních diskontů. Je to skvělý trénink pro spořivý život – možná se vám některé návyky dostanou do krve a nevzdáte se jich ani po nalezení nové práce?
Odvažte se udělat něco nového
Ztráta zaměstnání vás může motivovat k tomu, abyste konečně uvedli své staré kariérní plány do praxe. Vždy jste přemýšleli o vlastním podnikání, ale chyběla vám odvaha vzdát se pohodlného zaměstnání na plný úvazek? Vraťte se k této myšlence – je to skvělý okamžik, protože jako nezaměstnaný můžete například využít dotaci z Evropské unie na zahájení podnikání .
Máte nějaký talent, kterým byste mohli zaujmout ostatní? Využijte sílu internetu. Založte si blog na zajímavé téma, rozvíjejte jej, dokud nezískáte první čtenáře. Z vlastní zkušenosti vám mohu říci, že je to velmi vzrušující a motivující. Můžete také zvážit vybudování pasivního příjmu .
Nepanikařte. Mějte plán pro případ, že ztratíte práci – můžete použít můj plán. Určitě si vytvořte finanční polštář. Stanovte si priority a přemýšlejte, jak si zařídit první týdny a měsíce nezaměstnanosti. Každý problém se zdá být mnohem menší, když jsme připraveni mu čelit.